İyi bir bölüm mü yoksa iyi bir üniversite mi?

College Class
Sürekli tartışma konusu olan bu sorunun cevabı aslında sizde saklı. Cevap her şeyden önce istediğiniz mesleğe bağlı. Doktorluk, makine mühendisliği, avukatlık gibi spesifik bir meslek hedefiniz varsa, daha iyi bir üniversite uğruna bu hedefinizden vazgeçmeniz yerinde olmayabilir. Ancak, gelecek ile ilgili mesleki kararlarınız henüz net değilse, bu sorunun cevabı kesinlikle iyi bir üniversitedir…

Sizin için iyi bir meslek, adından ve unvanından öte sizin severek yapacağınız meslektir. İyi bir üniversite ise genel olarak akademik ve sosyal imkanları geniş bir üniversitedir. Böyle köklü ve iyi bir üniversitede okumanın avantajı size sağladığı imkanlar ve kazandırdığı kültürdür. İyi bir üniversitede okurken, iyi bir öğrenci kitlesi ile arkadaşlık kurarsınız, konusunda uzman akademisyenlerden ders alma şansınız olur ve en önemlisi kendinizi istediğiniz gibi geliştirebileceğiniz sosyal imkanlara daha rahat ulaşırsınız. Bu ayrıcalıklar size, meslek değiştirmeye karar verdiğiniz taktirde kararınızı uygulamanızda kolaylıklar sağlar.

Bununla birlikte, büyük bir şehirde okumanın avantajları da gözardı edilemeyecek kadar fazladır. İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropol şehirleri öğrencilere hem sosyal hem de kariyer bazlı büyük imkanlar sunar. Bu şehirler geniş staj ve yarı zamanlı iş imkanlarının yanı sıra, yarı profesyonel hobiler edinmeniz için de biçilmiş kaftandır.

Özetlemek gerekirse; meslek seçiminizi netleştirmemiş iseniz, unvanı olan bir meslek edinmek uğruna vasat bir üniversitede okumak yerine, puanınızın el verdiği ölçüde, büyük bir şehirde iyi bir üniversitenin çalışma alanı geniş bölümlerini düşünmeniz daha akıllıca olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir