Meslek Seçimi

Find-JobsLYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte derece yapan öğrencilerin pek çoğunun tıp fakültesinde okumak istediğini görürüz. Acaba bu gençlerin tamamı gerçekten doktor olmak mı istiyor, yoksa sadece gelir ve sosyal statü için mi bu mesleğe yöneliyorlar? 

Doktorluk mesleğinin özellikle ülkemiz şartlarında iyi bir kazancı ve toplumda saygın bir yeri olduğu gerçeği malum. Doktorluk kutsal bir meslektir, çok doğru. Ancak, ülkemiz şartlarında doktorluk yapmak doktorlar açısından baktığınızda gerçekten de cazip mi dersiniz? En az 10 yıl ağır eğitimin ardından zorunlu doğu görevi, bilinçsiz ve saygısız hastalar, gecelerce ve tatil günlerinde nöbetler, hasta yakınlarının uyguladığı şiddet ve tacizler, acaba doktorluk mesleği tercih edilirken göz önünde bulunduruluyor mu?

Elbette bu durum sadece doktorluk için geçerli değil, her mesleğin kendine göre avantajları ve handikapları bulunuyor. Önemli olan bunları iyi araştırarak, kendimize uygun olduğuna karar verdikten sonra tercih yapmak.

Ülkemizde meslek seçimi ne yazık ki çoğunlukla sadece maddi ve sosyal imkanlar doğrultusunda gerçekleşiyor. Öğrenciler henüz kendilerini tanımadan, ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmeden, çevrelerinden aldıkları duyumlarla mesleklerini seçiyorlar. Bunun sonucunda pek çok üniversite mezunu mesleğinde mutsuz. Ayrıca, Türkiye’de çok hızlı değişen şartlar sebebiyle siz üniversite tercihi yaptığınız dönemde çok iyi getirisi olan bir meslek 5 yıl sonra siz mezun olurken neredeyse iş bulamayacak seviyeye gerileyebiliyor.

Severek, mutlu bir şekilde yaptığınız işinizde her zaman daha çok kazanırsınız. Ortaya iyi işler çıkaracağınızdan her zaman değeri de yüksek olacaktır. Bu yüzden, toplumsal/çevresel yönlendirmelerden ziyade mutlu olacağınız mesleği seçin. Puanı yüksek olan bölümler daha çok kazandırır, daha iyidir şeklinde yorum yapmak zaten çok yanlış.

Bir tavsiye daha; bilgi teknolojileri, yönetim bilişim sistemleri, uluslararası ticaret gibi henüz pek bilinmeyen ancak geleceği parlak olan bölümleri iyice araştırmadan tercihlerinizi tamamlamayın. Özellikle vakıf üniversitelerinde bu tür geleceği parlak ancak henüz keşfedilmemiş ya da yaygınlaşmamış bölümlere rastlamak mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir