Üniversite Seçimi

Best-Medical-Universities-In-Australia-University-of-SydneyÜniversite seçimi, çoğu zaman bölüm seçiminden (doktorluk, avukatlık gibi spesifik meslekler hariç) daha önemli bir faktördür. Bunun nedeni genellikle üniversiteden mezun olduğunuzda aldığınız akademik eğitimden ziyade üniversitenizde aldığınız kültürü ve kişisel yeteneklerinizi birleştirerek iş bulmanız ve işinizi işte öğrenmenizdir. Aldığınız akademik eğitim çoğu zaman size mesleğinizle ilgili terminolojilere hakim olmanız yönündedir. Bu bilgileri kullanarak gerçekten meslek haline getirmekse tamamen sizinle alakalıdır.

İşte bu noktada; üniversitenizin size verdiği kültür çok önemlidir. Burada kültürden kastım, öğrenme/araştırma becerisi katma, proje/ekip çalışmasına yatkınlık yetisi katma gibi kişisel gelişiminize katkı sağlayan konulardır. İyi bir üniversite size bu kültürü verir, ancak vasat bir üniversitede bu kültürü almak tamamen kişisel istek, emek ve yeteneklerinize bağlıdır.

Bunun yanında, pek çok üniversite  öğrencisi, üniversiteye başladıktan 1-2 sene sonra aslında yapmak istediği mesleğin farklı olduğunu fark eder. Bu sebeple, tercih ettiğiniz üniversitenin iç yatay geçiş (üniversite içinde bölüm değiştirme) koşullarına dikkat etmenizde fayda var. Bu koşullar üniversite senatoları tarafından belirlendiğinden her üniversitede farklılık gösterebilir.

Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik gibi köklü devlet üniversiteleri her zaman öğrencilerin ilk tercihleri olmuştur. Ancak, puanınız bu tür köklü devlet üniversitelerine yetmiyorsa, vakıf üniversitelerini ciddi anlamda değerlendirmenizde fayda var.  Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi gibi büyük vakıf üniversiteleri kendilerini zaten ispatlamış üniversiteler. Bunun yanında Işık Üniversitesi ve TED Üniversitesi gibi köklü bir eğitim vakfının kurduğu üniversiteler de eğitim gelenekleri ile güven veriyorlar. Diğer vakıf üniversiteleri arasında da elbette çok başarılı olanlar var ancak bu üniversiteler hakkında gerçekçi yorumlar yapabilmeniz için özellikle üniversitelerin öğrencileri ile konuşmalı ve üniversiteleri yakından görmelisiniz. Web üzerinden yapılan tanıtımlar, fotoğraflar, videolar her zaman tam olarak gerçeği yansıtmayabiliyor. Gidin bizzat yerinde görün.

Aynı durum devlet üniversiteleri için de geçerli. Özellikle, tercih edeceğiniz bölümün hangi kampüste olduğunu öğrenmeden ve araştırmadan tercih yapmayın. Mümkünse gidin görün. Aksi halde, şehre kilometrelerce uzakta bir kasabada kurulmuş prefabrike yapılardan oluşan bir alanda (kampüs demeye dilim varmıyor) okumak zorunda kalabilirsiniz.

Özetle; hangi üniversiteyi, hangi fakülteyi tercih ederseniz edin, öncesinde mümkün olduğunca gidip görmeye çalışın. En kötü ihtimalle, orada okuyan öğrencilere ulaşıp fikirlerini alın. Geleceğinizi şansa bırakmayın.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir